başarılı emlakçı nasıl olunur?

Bir emlakçı olarak işe başlamak çok kolay, fakat başarılı bir emlakçı olmak zor ve zaman gerektirir. Uzman kişilerden oluşan bir ekibe sahip olmalısınız.

Yavaş ve ağır davranan bir yapıya sahip ofisiniz var ise aşağıda yazdığımız bilgiler size göre değil. Kontrollü bir hıza sahip olduğunuz sürece kazanırsınız.

Sizlere bu yazımızda başarılı bir emlak ofisi olmanızı sağlayacak temel bilgileri veriyoruz. Bu bilgiler ışığında kendinizi ve yeteneklerinizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

Her şeyden önce girişimci ruhuna sahip olmanız gereken bir mesleği icra ettiğinizi unutmayın.

Başarı Basamakları

 • Başarılı bir emlakçı olmanın sizin için ne anlama geldiğini tanımlayarak hedeflerinizi belirleyin. Kazanacağınız gelir için hedefiniz mutlaka olmalı. Ve bu hedefe ulaşmak için yapmanız gereken iş adedini hesaplamanız gerekmektedir.   Bir yılda 150.000 TL gelir bekliyorsunuz ve işlem başına ortalama 10.000 TL komisyon kazanmak istiyorsunuz. O zaman bir yıl içerisinde 15 aracılık hizmeti  yapmayı hedeflemelisiniz.
 • Kendinizi daha iyi bir satışçı yapmak için, emlakçılıkta satış tekniklerini öğrenin. Emlak ofisinizde ki personeliniz, bölgenizde ki emlak dernekleri ve ulusal emlak komisyoncuları derneklerinden ücretli veya ücretsiz ders alabilir. Etrafınızda başarılı emlakçılar ile bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz bölgeyi, mahalle, sokak, cadde olarak çok iyi tanımalısınız. Bölgenizi ayrıntılı gösteren bir haritaya sahip olmanız işinize çok yarayacaktır.
 • Bölgenizde emlak pazarı hangi yönde eğilim gösteriyor?  Pazarı etkileyen olumlu ve olumsuz unsurlar neler?
 • Portföyünüzde ki emlakları satmak için ne kadar zamana ihtiyacınız var?
 • Pazarınızın özelliklerini iyi izlemeniz ve gözlemlemeniz gerekir. Bölgedeki her okul, alışveriş merkezi, sağlık kurumları ve parklar hakkında bilgi edinin. 
 • Bölgenizde ki emlak fiyat endeksini, emlak verilerini, analizleri ve gayrimenkul kuruluşları tarafından yayınlanan araştırma raporlarını okuyun. Gayrimenkul dünyasına ait web siteleri, dergi ve gazetelerin emlak bölümlerini takip etmeniz emlak piyasasını çok daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Emlak işine girdiğinizi herkese söyleyin. Özellikle çevresel faktör emlakçılıkta çok önemlidir. Emlak ofisinize ait kartvizitinizi yanınızda her zaman bulundurun. Arkadaş ortamlarında yeni tanıştığınız kişilere kartvizitinizi vermek sizin daha geniş bir çevreye ulaşmanızı sağlayacak.
 • Çalışma saatlerinizi yapılandırmak için bir program oluşturun. Emlakçılar olarak günlük idari işleri takip etme, müşteri görüşmeleri için hazırlık yapma, saha çalışmalarında bulunma ve belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yeterli zaman ayırmanız gerekir.
 • Emlakçılar günlük ve haftalık ofis programını hazırlamalı, ekipteki her çalışanın görev listesini takip etmelidir. Günlük idari işlerinize boş zamanlarınızda vakit ayırın.
 • Teknolojiden yararlanmak sizin faydanıza olacaktır. Emlak ofisinize ait iyi tasarlanmış bir web sitesi, sizin en güçlü pazarlama kanalınız. Web siteleri sanal bir ofisinizden daha çok gerçek müşterilerin ziyaret ettiği ve geri dönüşümleri çok yoğun olan mecra.
 • Web sitenizde emlak ofisiniz hakkında ki tüm bilgileri eksiksiz giriniz. Hakkınızda bölümü, ekip üyelerini tanıtan bilgiler, iletişim bilgileri, referanslar mutlaka olmalı. Etkili bir İnternet pazarlaması için, web sitenizde bölgenizle ilgili bilgilendirici yazılar yayınlayın, emlak özelliklerini iyi anlatan fotoğraflar ve videolar yükleyin.