Yeni bir yıla doğru hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Önümüzde az bir zaman kaldı. 2015 yılında, 2016 yılı için kendine hedefler koyan profesyoneller, hedeflerine ulaşıp ulaşamadıklarının analizini artık yapabilirler. Sonuç olumlu ya da olumsuz olabilir. Şimdi önümüzdeki yıla nasıl daha tedbirli gireceğimizi düşünmeliyiz. Bunun için bir iş planına ihtiyacımız var. Peki, yeni yıl için bir iş planını nasıl çıkaracağız? Bunun için bir dizi soruyu cevaplandırmanız gerekiyor. Buyurun…

Önce sondan başlayalım.

1 Ocak 2018 günündeymişsiniz gibi düşünün. Elbette ki yeni yıla adım atıyorsunuz ve bir şeyleri kutluyorsunuz. Ama neyi? 2017’de satış rekoru mu kırdınız? Diyelim ki öyle… Kaç ev sattınız? 2017 yılı için kendinize koyduğunuz o hedefe ulaştıktan sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Aileniz ve meslektaşlarınız sizin hakkınızda ne düşünüyor?

2017 yılında olmak istediğiniz yeri hayal edelim.

Biraz zaman ayırın ve bu soruların cevabını düşünün. Bunu yaparken ciddiye almaya özen gösterin. Çünkü hedefiniz, 2017 yılının bitiş çizgisi olacaktır. Bu bitiş çizgisinden geriye doğru giderek çalışma hayatınızın resmini çizin. Bunu yapmak, gelecek yılın sonunda hedefine ulaşmış biri olmanın size nasıl keyif verdiğini hissetmenizi sağlayacaktır.

Şimdi dikiz aynasına bakalım ve 2016 yılına geri dönelim.

2016 yılında nelerin iyi geçtiğini düşünmek ve bunları yazmak için kendinize biraz zaman verin. Sizi bu yıl gururlandıran şey ne oldu? Ne yaptınız? Madalyonun öbür yüzüne bakarsak, bu yıl sizin için iyi geçmeyen şey neydi? Kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Şu an nerede olduğunuza göz atalım.

Bugün bulunduğunuz konumu nasıl tanımlarsınız? İşiniz hakkında sizi rahatsız eden şey nedir? Mevcut mali durumunuz ve ihtiyaçlarınız neler? 2017 yılında erişmek istediğiniz hedefe giderken önünüzde engel teşkil edecek şeyler neler? Hedefinize ulaşmak için neye ihtiyacınız var?

Ardından şu cümledeki boşluğu doldurun:

Eğer ____________ olsaydı, işimde çok daha memnun ve tatmin olmuş hissederdim.

Burada boşluğa tek şey de yazabilirsiniz, on farklı şey de… Birkaç dakika düşünün ve aklınıza gelenleri yazın. Yazdıklarınızı düzeltmeyin. Sadece yazın.

Peki, ya emlak pazarında ne durumdasınız?

Öncelik hedefiniz kim? Hizmetlerinize gerçek manada kimler ihtiyaç duyuyor? Onların karakteristik özellikleri neler? Şu anda nerede yaşıyorlar? Bu müşteriler, hizmetleriniz hakkında nasıl bilgi sahibi olacaklar? Rakiplerinizle sizi karşılaştırdıklarında nasıl bir değerlendirme yapacaklar? Başkaları yerine sizi seçmeleri için sebepleriniz var mı?

Son olarak biraz da uygulama alanına göz atalım.

Kim, neyi, ne zaman yapacak? Size kim yardımcı olacak? Çalışma ekibinizde kimler olacak? Sizden ve ekibinizden kim sorumlu olacak? Bir koç mu ya da bir akıl hocası mı? Karşılaştırma ölçütleri olarak belirlediğiniz tarihlerde iş gelişiminizi nasıl görüyorsunuz? 2017 yılında neden başarılı olacağınıza dair mümkün olduğunca çok sebep yazabilir misiniz?

Artık geriye kalan tek şey, hazırlanmak!

Tüm bu sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda hazırlayacağınız iş planını uygulamak üzere hazırlanabilirsiniz. Ancak bu hazırlık, alelade bir hazırlık olmamalıdır. Bu hazırlık, şimdiden kazanmış olduğunuzu hissettirecek tarzda gerçek hazırlıklar olmalıdır. Daha hedefinize giderken bile yolda kazandığınızı hissetmelisiniz.

Muhammed Ali’nin bir sözünde belirttiği gibi:

Dövüş, tanık olanlardan çok uzakta bir yerlerde kazanılır veya kaybedilir. Çizgilerin arkasında, spor salonunda ve ışıkların altında dans etmeden çok önceki yürüdüğünüz yolda…

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn